2023 m. gegužės 25–27 d. Vilniuje ir Klaipėdoje vykusi konferencija „1923 metų Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos: jo tarptautinė reikšmė ir ilgalaikis poveikis Europos paribio mikroregionų kontekste“ buvo pagrindinis Klaipėdos krašto metų programos akademinis renginys.
Tai nebuvo pirmoji tarptautinė mokslininkų konferencija, skirta 1923-iųjų įvykiams, kurią surengė Klaipėdos universitetas drauge su partneriais. Tačiau tai pirmas tokio masto renginys, mokslinei diskusijai sukvietęs istorikus iš trijų žemynų. Jų pranešimai ne tik fiksavo ir apibendrinimo esamų tyrimų būklę, bet ir įvedė į istorijos diskursą naujų aspektų. Pranešėjai specialiai domėjosi Klaipėdos klausimu ir rodė jo sąsajas su kitais objektais: globaliu geopolitiniu kontekstu, ekonomikos istorija, Vokietijos rytų politika, Lenkijos rytų politika, Prancūzijos rytų politika, Vokietijos ir Rytų Prūsijos santykiais ir kt. Konferencijos dalis, vykusi Klaipėdoje, nuosekliai pratęsdama pirmosios dalies, vykusios Vilniuje, tematiką leido pažvelgti į Klaipėdos kraštą kitų panašaus likimo regionų kontekste.
Klaipėdos miesto savivaldybės inicijuota trejų metų programa, skirta Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos 100-mečio iniciatyvoms remti, ne tik ženkliai prisidėjo prie to, kad šis akademinis renginys įvyktų. Programos parama kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos šiam renginiui skirtu daliniu finansavimu bei Klaipėdos universiteto indėliu konferencijos pagrindu leido parengti filmuotą medžiagą, kuri nuo šiol tampa prieinama plačiajai auditorijai.
Klaipėdos universitetui subtitravus pranešimus, visus pranešimus ir diskusijas nuo šiol galima rasti Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto Youtube paskyroje.
Renginį ir su juo susijusį viešinimo projektą iš dalies rėmė Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos mokslo taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Viešinimo projektą įgyvendino Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas.