Ekscelencijos centras orientuotas į kompetencijų, infrastruktūros ir priemonių sutelkimą ir vystymą aktualiausiose pakrančių tvaraus augimo srityse - aplinkos ir visuomenės sveikatos apsaugos. Kuriamo centro siekis mažinti aplinkos taršą, gerinti pakrančių regionų aplinkos būklę, užtikrinti papildomas kompetencijas visuomenės sveikatos apsaugos ir informavimo priemonių bei inovacijų kūrimui pirmiausia yra nukreiptas į ilgalaikę perspektyvą. Numatoma, kad ekscelencijos centro dėmesys tarpdisciplininėms veikloms sujungs iki šiol dažniausiai atskirai veikusius technologijų, gamtos mokslų bei medicinos ir sveikatos sričių aktyviausius tyrėjus, ir tai turės kokybiškai naują postūmį kuriant visuomenei ir verslui aktualius inovatyvius sprendimus tiek gamtosaugos, tiek ir visuomenės sveikatos srityse.
Pakrančių tvariam vystymusi skirto ekscelencijos centro veiklos svarbiausias poveikis orientuotas į geresnės gyventojų sveikatos apsaugos ir švaresnio bei sveikesnio miesto siekį. Centre telkiamos kompetencijos ir įrankiai leis įvertinti viešųjų erdvių ir rekreacinių zonų taršos lygį, prognozuoti oro taršos sklaidą, efektyviau informuoti visuomenę apie rizikas ir veiksmingiau įgyvendinti sveikatos apsaugos priemones bei taikyti efektyvesnį miesto planavimą ir prevencinius veiksmus. Ilgalaikėje perspektyvoje svarbus ekonominis poveikis yra tiesiogiai susijęs su pagerintu aplinkos oro taršos valdymu ir efektyvia teršalų kontrole, prevencinių priemonių taikymu ir visuomenės sveikatos rodiklių gerėjimu. Tokio ekonominio poveikio esmė yra išlaidų, susijusiu su švarinimo priemonių taikymu ir gydymo išlaidų mažinimas. Efektyvesnis pramonės teršalų valdymas suteiks galimybę efektyvinti pramonės veiklą, o švaresnė miesto ir rekreacinių zonų aplinka bei informacijos apie teritorijų būklę kokybė ir prieinamumas valdymui leis efektyviau planuoti regiono plėtrą ir teikti rekomendacijas visuomenei.
Tarša ir avarijų rizika uosto akvatorijoje yra tiesiogiai susiję su emisijomis iš laivų ir navigacijos sauga. Navigacinės laivų avarijos Klaipėdos uoste, tokios kaip tanklaivio „Globe Asimi“ (1981), birių krovinių laivo „išmetimas“ į krantą (2017) ar birių krovinių laivo ir tanklaivio susidūrimas (2020) pasikartoja kas 5 – 7 metai, todėl katastrofinių padarinių, galinčių turėti ekologines pasekmes visai pakrantės gamtinei aplinkai, miestui ir čia esančioms bendruomenėms rizikos mažinimas yra svarbus ekscelencijos centro uždavinys. Kita vertus, dideli generuojamų emisijų kiekiai iš laivų plaukiant ir manevruojant uoste neoptimaliais režimais šiandien yra daugelio uostamiesčių aplinkos foną formuojantis veiksnys. Ekscelencijos centre vystant kompetencijas, susijusias su saugia laivyba, laivų energetiniu efektyvumu bei dekarbonizacija bus toliau stiprinamas tyrėjų, infrastruktūros ir priemonių branduolys, kurie ilgalaikėje perspektyvoje yra būtini norint siekti saugios ir švarios pakrančių gamtinės aplinkos.
Centre telkiamos kompetencijos ne tik skirtos visuomenės sveikatos gerinimui kuriant ir diegiant inovatyvius informavimo apie aplinkos taršą ir taršos mažinimo sprendimus, bet ir tiesiogiai vystant ligų prevencijos technologijas, jas integruojant su fizinio aktyvumo bei sveikos gyvensenos priemonių kūrimu. Tai tiesiogiai sietina ir su kurortinių paslaugų plėtra tiek Lietuvos pajūryje, tiek ir pakrančių regionuose bendrai. Mėlynųjų biotechnologijų potencialo tolesnis vystymas sveikatinimo priemonių kūrimui, balneologijos ir kitų modernių terapijos metodų kūrimas bei vystymas ilgalaikėje perspektyvoje gali tapti pagrindu atsirasti išskirtinėms kurortinėms paslaugoms, kurios būtų grindžiamos mokslo žiniomis ir pažangiomis technologijomis.