Didelis dėmesys tarptautiškumui
Kaip ir pernai, hakatonas „Portathon“ vyks hibridiniu formatu. Komandos kviečiamos atvykti ir visam savaitgaliui „prisišvartuoti“ Klaipėdos mokslo ir technologijų parke arba prisijungti nuotoliniu būdu. Pavienių „Portathon 2022“ dalyvių ir komandų registracija jau įsibėgėjo: https://bit.ly/ParticipantsPortathon2022
Šiemet hakatono partneriu tapus Europos universitetų aljansui EU-CONEXUS, iniciatyva papildomai turės virtualias arba fizines ambasadas Prancūzijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Kroatijoje, Rumunijoje, Airijoje, Vokietijoje, Kipre, kur veikia minėtam tinklui priklausantys akademiniai centrai.
„Tarptautiškumas šiai Klaipėdoje gimusiai iniciatyvai buvo labai svarbus nuo pat hakatono idėjos pradžios. Uostai, jūrinis verslas ir mokslas veikia globalioje inovacinėje aplinkoje. Sugeneruoti stiprias idėjas gebėsime tik matydami platų vaizdą, užčiuopdami tendencijas ir iššūkius, kurie yra aktualūs mums visiems. Gebėjimas bendradarbiauti ir kurti tarpkultūrinėje, tarpsektorinėje aplinkoje yra vienas kertinių dalykų“, – akcentavo Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.
Uostas – išvien su inovatoriais
Praėjusiais metais hakatonas Lietuvoje ir užsienio šalyse sutelkė daugiau nei 100 dalyvių. Pasibaigus sprendimų generavimo maratonui savo idėjas pristatė 19 komandų. Hakatono „Portathon“ bendruomenės sudėtis kasmet pasižymi įvairove. Sprendimus generuoja inžinerinės, IT ir kitų studijų krypčių studentai iš Lietuvos bei užsienio šalių, mišrios akademinio jaunimo ir dėstytojų komandos, startuoliai, įmonių specialistai.
„Portathon“ idėjinis ir organizacinis branduolys yra Lietuvos jūrinis klasteris, Klaipėdos universitetas, šiemet 20 metų veiklos sukaktį minintis Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD).
„Skirtingų kompetencijų specialistus sutelkiantis „Portathonas“ yra puiki platforma pažangiems sprendimams kurti, todėl jau kelerius metus iš eilės esame šios iniciatyvos partneriai. Inovacijos, dėmesys ekologinei, tvarumo krypčiai yra itin svarbūs plėtojant ir vystant uostą. Tad tikime, kad šiame hakatone sugeneruotos jaunų žmonių, tarptautinių komandų idėjos prisidės prie sprendimų, įgyvendinant atitinkamus projektus uosto veikloje“, – sako KVJUD generalinis direktorius Algis Latakas.
Tramplinas perspektyvioms idėjoms
Siekti pergalių hakatono dalyviams pernai padėjo 20 mentorių. Komandas konsultavo atstovai iš Klaipėdos uosto, Karinių jūrų pajėgų, Klaipėdos universiteto, Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos, Lietuvos inovacijų centro, skaitmenizacijos sprendimų ekspertai iš „Schneider Electric Lietuva“, „Omega 365 Lietuva“, „cloudyBoss“, „Visinator“, kompanijos „DP World“ padalinio „Cargoes“, Blekingės technologijų universiteto, „Ignitis grupės“, „Open Circle Capital“, „Ontarget Ventures“.
Greta „Portathon“ inovatoriams jau pažįstamų ekspertų šiemet laukiami ir nauji veidai bei vardai, mentoriai kviečiami registruotis: https://bit.ly/MentorsPortathon2022
Hakatonas „Portathon” siekia sutelkti skirtingų kompetencijų turinčius specialistus ir technologijų entuziastus generuoti idėjas ir prototipus, pritaikomus logistikos sektoriuje, automatizuojant ir skaitmenizuojant uostų terminalų įrangą bei įvairius procesus, plėtojant išmanias transporto ekosistemas, užtikrinant aplinkosauginių reikalavimų laikymąsi.
Talkinant mentoriams, dalyviai sprendimus turi išvystyti bei vertinimo komisijai pristatyti per 48 valandas. Klaipėdos mokslo ir technologijų parko plėtros vadovo Andriaus Sutniko teigimu, rezultatas, kurį pavyksta sugeneruoti per tokį trumpą laiką, yra savotiška „smūginė inovacija“, galimybė atsitraukti nuo rutininio mąstymo ir užduočių, visiškai naujai pažvelgti į tam tikrus klausimus ar situacijas.
„Suformavus tvirtus idėjos griaučius, ją toliau galima sėkmingai plėtoti ir pasibaigus hakatonui – tą dalis dalyvių ir daro, pasitelkdami renginio metu įgytą patirtį, užmegztus kontaktus su įmonėmis ir ekspertais. Procesas neapsiriboja vienu savaitgaliu – jis užsuka inovacijų ir partnerysčių kūrimo mechanizmą, kuris jūrinei Klaipėdai ir jūrinei Lietuvai yra labai reikalingas. Aukštos pridėtinės vertės produktams bei konkurencingoms paslaugoms rastis būtina ir kritinė reikiamų žmonių masė, ir tinkama terpė“, – kalbėjo Klaipėdos mokslo ir technologijų parko plėtros vadovas.
Skelbiami pirmieji iššūkiai
Pagrindinės tematinės „Portathon 2022“ iššūkių kategorijos šiemet atkartos jau pernai brėžtas kryptis – tai logistika, energetika, tvari uostų ir uostamiesčių aplinka, kibernetinis saugumas.
Klaipėdos uostas šiemet pirmasis pateikė savo iššūkius hakatono dalyviams.
Inovatorių komandos kviečiamos pasiūlyti išmanios sinchronizuoto eismo reguliavimo sistemos sprendimą. Sistema turėtų įvertinti miesto transporto ir krovinių srautus, kurie gabenami laivais, geležinkeliu bei sunkvežimiais, ir padėti eismą sureguliuoti taip, kad būtų užtikrintas sklandus transporto judėjimas išvengiant spūsčių, nenumatyto sunkiasvorio transporto stovėjimo ir padidintos taršos.
Antrasis pateiktas iššūkis apima elektros energijos poreikio nustatymo (OPS) įrankio uostui sukūrimą. IT sprendimas turėtų įvertinti atplaukiančių ir uoste prisišvartuojančių laivų elektros energijos poreikį. Remiantis gaunamais duomenimis, krantinėse būtų užtikrinamas reikiamas OPS stočių kiekis ir energetiniai resursai, o laivų aprūpinimo elektros energija procesai būtų subalansuoti.
Dar vieną iššūkį KVJUD pateikė bendradarbiaujant su AB „Klaipėdos vanduo“ – komandos kviečiamos pasiūlyti nuotekų išleistuvų monitoringo sistemos sprendimą. Skaitmenizuota vizualinio atpažinimo sistema turėtų identifikuoti pakitusią vandens, tekančio į marias skirtingiems ūkio subjektams priklausančiais išleistuvais, spalvą ar kitus specifinius parametrus, kurie signalizuotų apie galimą taršą ir būtinybę specialistams operatyviai atvykti paimti mėginius ir imtis kitų esamos ar galimos taršos atveju reikiamų veiksmų.
Hakatono komandos, kurių pateikti sprendimai bus pripažinti stipriausiais, bus įvertintos 1 000 Eur piniginiais prizais. Iššūkių sąrašą, kuris skelbiamas www.kmtp.lt, organizatoriai reguliariai atnaujins.
Jūrinis verslas bei kitos organizacijos iššūkius gali registruoti čia: https://bit.ly/ChallengesPortathon2022