![]() |
Dirvožemio užterštumas potencialiai toksiškais metalais (PTM), tokiais kaip arsenas, nikelis, varis, cinkas, švinas ir kadmis, tampa vis didesne aplinkosaugos problema, keliančia pavojų ekosistemoms, žmonių sveikatai ir žemės ūkio produktyvumui. Šie metalai kaupiasi dirvožemyje dėl pramoninės ir žemės ūkio veiklos, taip pat gamtinių procesų. Todėl būtina ieškoti veiksmingų šių medžiagų išvalymo būdų, kurie užtikrintų tvarią žemės ūkio veiklą ir aplinkos apsaugą. Viena iš perspektyviausių priemonių - imobilizuoti potencialiai toksiškus metalus panaudojant bioanglį – anglies turtingą medžiagą, gaunamą pirolizės būdu iš biomasės atliekų.
Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto mokslininkai bendradarbiaudami su Lenkijos Silezijos technologijos universitetu 2025 m. sausio mėn. pradėjo mokslinių tyrimų projektą “Funkcionalizuotos bioanglies mechanizmų atskleidimas potencialiai toksiškų metalų(loidų) (im)mobilizacijos ir transformacijos procesuose dirvožemio ir augalų sistemose, siekiant atsparumo klimatui” (santrumpa Bio-ChaRMS).
Mokslinis šio darbo tikslas - ištirti funkcionalizuotos bioanglies ir dirvožemio bei augalų sistemų sąveiką, ypač jos vaidmenį imobilizuojant ir transformuojant potencialiai toksiškus metalus į mažiau kenksmingus junginius. Projektas apima įvairių biomasės rūšių pirolizę uždaro ciklo reakcijose bei funkcionalizuotos bioanglies gamybą ir testavimą su augalais. Tyrimo metu siekiama nustatyti, kaip modifikuota bioanglis gali sumažinti dirvožemio taršą sunkiaisiais metalais, pagerinti augalų augimą, sumažinti sintetinių mineralinių trąšų ir pesticidų poreikį bei prisidėti prie tvarios žemdirbystės plėtros klimato kaitos kontekste.
Projektas finansuojamas Lietuvos Mokslo Tarybos (LMT) ir Lenkijos Nacionalinio mokslo centro lėšomis pagal Lietuvos ir Lenkijos tarptautinio bendradarbiavimo programą.
Projekto partneriai: Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakultetas ir Lenkijos Silezijos technologijos universiteto Energijos ir Aplinkosaugos inžinerijos fakultetas.
Projekto trukmė: 2025 m. sausio 2 d. – 2027 m. gruodžio 31 d.
Projekto biudžetas: 150 000 EUR.
Detalesnę informaciją gali suteikti projekto vadovai:
prof. Olga Anne (Klaipėdos universitetas) – olga.anne@ku.lt
prof. Balal Yousaf (Lenkijos Silezijos technologijos universitetas) - balal.yousaf@polsl.pl